Wydarzenie poświęcone 150. rocznicy urodzin Komitasa w Zamku Królewskim

4 lutego br. na terenie Zamku Królewskiego, w pięknym Pałacu Pod Blachą, wśród zabytkowych kobierców z Armenii i Arcachu, odbyło się wydarzenie kulturalne poświęcone 150-tej rocznicy urodzin wielkiego ormiańskiego kompozytora, muzykologa i nauczyciela Komitasa Vardapeta, zorganizowane przez Fundację Polsko-Ormiańską przy współpracy z Zamkiem Królewskim w Warszawie pod honorowym patronatem Ambasady Republiki Armenii w Polsce.
W Sali, w której mieszczą się dywany z prywatniej kolekcji Teresy Sahakyan, odbył się wernisaż obrazów pt. „Komitas” polsko-ormiańskiej artystki Adel Hayrapetyan, a następnie koncert polsko-litewskiego duetu muzycznego „Sol et Luna”.
Podczas obchodów obecny był Ambasador Armenii w Polsce, Samvel Mkrtchyan, który na wstępie zaprezentował publiczności biografię twórczą Komitasa. Następnie przemówienie wygłosił Prezes Fundacji Polsko-Ormiańskiej – dr Arsen Ovsepyan. Przemówienie wygłosił także przedstawiciel Zamku Królewskiego oraz Dyrektor Muzeum-Instytutu Komitasa w Erywaniu, Nikolay Kostandyan, który specjalnie przybył do Polski aby uczestniczyć w tym wydarzeniu.
Podczas wystawy i koncertu obecny był również Duszpasterz Ormian w Rzeczypospolitej Polskiej, ksiądz Archimandritę Taron Ghulikyan, reprezentanci społeczności ormiańskiej w Polsce, a także wielu przedstawicieli polskich organizacji rządowych i pozarządowych.

Fot. SHS Studio