Chaczkar przyjaźni Ormiańsko-Polskiej

Chaczkar przyjaźni ormiańsko-polskiej wzniesiony w miejscu rozebranego w latach 20-tych XIX w. kościoła ormiańskiego. Chaczkar autorstwa Warazdata Hambardzumiana został ufundowany przez ormiańskiego filantropa Arsena Ovsepyana mieszkającego w Polsce, w setną rocznicę uzyskania niepodległości Pierwszej Republiki Armenii oraz odzyskania niepodległości przez Polskę.

W uroczystości odsłonięcia udział wziął Ambasador Republiki Armenii w Polsce Edgar Ghazaryan, który był inicjatorem budowy pomnika, fundator pomnika i Prezes Fundacji Polsko-Ormiańskiej Arsen Ovsepyan, kosmonauta Mirosław Hermaszewski, Prezydent Zamościa Andrzej Wnuk, duchowni obrządku ormiańskiego, samorządowcy.

Wszystkich przybyłych na uroczystość powitał Prezydent Andrzej Wnuk.

„Jestem dzisiaj nie tylko ambasadorem Armenii w Polsce, jestem szczęśliwym człowiekiem, szczęśliwym Ormianinem. Wiele lat temu nasi rodacy przyjechali do Zamościa na zaproszenie fundatora tego miasta, by zrobić coś dobrego dla siebie i dla Polski. (…) To jest historyczny dzień historycznego miasta nie tylko dla Ormian w Polsce, ale i na świecie”. – powiedział ambasador.

„Chciałem podziękować „młodemu prezydentowi starego miasta”. Jestem dumny z tego co Pan Prezydent zrobił dla swojego miasta a dla naszego Zamościa” – dodał Edgar Ghazaryan.

Ambasador podziękował także fundatorowi pomnika Arsenowi Ovsepyan, który wg. niego jest dobrym Ormianinem i prawdziwym obywatelem Polski.Symbolicznego odsłonięcia pomnika dokonali: Prezydent Zamościa Andrzej Wnuk oraz Ambasador Republiki Armenii w Polsce Edgar Ghazaryan.

Ormianie byli jednymi z pierwszych obcokrajowców, którzy osiedlili się w Zamościu. Na mocy przywileju wydanego przez Kanclerza Jana Zamoyskiego 30 kwietnia 1585 w Bełzie, wolno im było m.in. trudnić się handlem, posiadać kościół i odprawiać w nim nabożeństwa we własnym obrządku, a także utworzyć autonomiczną gminę z sądem. W 1738 roku rozpoczęła się likwidacja gminy ormiańskiej w Zamościu. Kościół ormiański funkcjonował do 1786 roku.