Ryanair planuje wejście do Armenii

Irlandzki przewoźnik Ryanair chętnie otworzy regularne połączenia do Armenii – wynika z doniesień krajowej agendy rządowej zajmującej się lotnictwem.

Według Tateviki Revazian, szefowej Ormiańskiego Urzędu Lotnictwa Cywilnego, w Dublinie miały miejsce rozmowy pomiędzy Ryanairem a władzami Armenii dotyczące możliwości przyszłego wprowadzenia przez przewoźnika lotów do Armenii. Ponadto Revazian powiedział, że Ryanair chciałby wejść na armeński rynek już w 2020 r. Jednocześnie do tej pory nie podano szczegółów planowanych lotów.
– Ryanair powiedział naszej delegacji, że średnia cena ich biletów lotniczych wynosi 40 euro. Oczywiście nie będą latać w tej cenie do Armenii, ale z pewnością podróż nie będzie kosztować 400 czy 500 euro, tak jak ma to miejsce obecnie. Przewoźnik może naprawdę zrewolucjonizować i całkowicie przekształcić nasz rynek lotniczy. Jestem pewien, że po jego wejściu na rynek ormiański ceny biletów lotniczych spadną, w wyniku czego wzrośnie ruch pasażerski z Europy do Armenii, a częściowo także w przeciwnym kierunku – dodała Revazian.
Dodatkowo, Hripsime Grigoryan, szefowa Ormiańskiego Centrum Turystycznego, powiedziała niedawno w wywiadzie dla lokalnej telewizji, że inny niż Ryanair tani przewoźnik jest realnie zainteresowany lotami do Armenii, jednak połączenia miałyby odbywać się nie ze stolicy kraju, a z Gyumri, drugiego co do wielkości miasta w Armenii, położonego w północno-zachodniej części kraju, niedaleko tureckiej granicy. Można przypuszczać, że Grigoryan mówiła o linii Wizz Air, jednak do tej pory ta informacja nie została ze strony przewoźnika potwierdzona.

Międzynarodowy ruch lotniczy w Armenii gwałtownie wzrósł po liberalizacji rynku lotniczego w 2013 r., kiedy to rząd Armenii, po bankructwie krajowego przewoźnika Armavia, postanowił “otworzyć niebo” dla europejskich przewoźników, którzy mogli od tej pory wykonywać loty bez żadnych ograniczeń. Wcześniej Armavia, przez niemal dziesięć lat, cieszyła się wyłącznym prawem do obsługi lotów do Europy, krajów byłego Związku Radzieckiego i na Bliski Wschód. Otworzenie rynku przyczyniło się do znacznego obniżenia cen biletów lotniczych do Armenii, co stanowi silny bodziec przede wszystkim dla krajowej turystyki, a także gospodarki.

www.pasazer.com
fot.: materiały prasowe